BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Većina Nemaca veruje da ukrajinske izbeglice nisu uspele da se integrišu - anketa

Većina Nemaca veruje da ukrajinske izbeglice nisu uspele da se integrišu - anketa
25.02.2024. god.
Skoro polovina ispitanih takođe kaže da dobija „previše podrške“ od vlade


Većina Nemaca je nezadovoljna politikom Berlina u vezi sa Ukrajinom, pokazalo je novo istraživanje. Mnogi smatraju da vlada čini previše za Ukrajince koji su stigli u Nemačku nakon početka sukoba između Moskve i Kijeva, a ne čini dovoljno da pomogne u okončanju borbi, pokazuje anketa koju je sproveo institut za ispitivanje javnog mnjenja INSA za tabloid Bild.


Skoro 50% ispitanika reklo je da ukrajinske izbeglice dobijaju „previše podrške“, pri čemu 35% smatra da je trenutni nivo pomoći odgovarajući, a samo 5% ga opisuje kao nedovoljan. Više od polovine ispitanih takođe veruje da su napori da se Ukrajinci integrišu u nemačko društvo propali, a manje od 30% kaže da su napori donekle bili uspešni.

Broj Ukrajinaca koji žive u Nemačkoj porastao je sa 138.000 u januaru 2022. na 1,15 miliona, objavio je Bild, pozivajući se na Savezni zavod za statistiku. Ukrajinci sada čine 1,4 odsto stanovništva.

Prošlog leta, tabloid je takođe izvestio da su Ukrajinci postali najveća grupa stranih primaoca socijalne pomoći u zemlji i da su činili 30% svih stranaca koji primaju socijalnu pomoć u Nemačkoj. Berlin je olakšao propise za Ukrajince u poređenju sa tražiocima azila iz drugih nacija. Ljudi iz Ukrajine ne moraju da podnose zahtev za azil i automatski imaju pravo na redovnu socijalnu pomoć, prenosi Bild.

Istraživanje koje je prošlog leta sprovelo nekoliko nemačkih istraživačkih institucija i savezna agencija za migracije pokazalo je da je samo 18 odsto ukrajinskih izbeglica u Nemačkoj do tada našlo posao – iako je 44 odsto njih reklo da bi želelo da ostane u zemlji.

Ovonedeljna anketa INSA-e takođe pokazuje da Nemci strahuju da bi se tekući sukob mogao preliti na teritoriju NATO-a i postati veliki rat između Rusije i bloka predvođenog SAD. Oko 61% ispitanika je reklo da ih brine ova mogućnost.

Skoro polovina Nemaca je takođe rekla da Berlin ne bi trebalo da šalje rakete Taurus dugog dometa u Kijev. Kancelar Olaf Šolc do sada nije bio voljan da to učini uprkos zahtevima Ukrajine.

Istraživanje je obuhvatilo 1.003 osobe širom zemlje i sprovedeno je od 22. do 23. februara.






Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Global Look Press / IMAGO / Sylvio Dittrich/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...


Ostale novosti iz rubrike »